Funkcioneri da odmjeravaju svoje riječi

funkcioneri-da-odmjeravaju-svoje-rijeci
cdm.me

Sindikat medija Crne Gore (SMCG) izražava zabrinutost zbog novog slučaja napada na novinare i ponovo ukazuje na opasnost koja prijeti crnogorskim novinarima i novinarkama samo zbog posla koji se bave. Ovog puta je meta prijetnji bila novinarka iz Kolašina Zorica Bulatović.

Povodom tvrdnji koleginice Bulatović da joj je prijećeno i da se osjeća nebezbjedno, SMCG apeluje na nadležne organe da ispitaju slučaj i utvrde da li je Bulatović i u kojoj mjeri ugrožena, te da u skladu sa tim preuzmu odgovarajuće mjere. Podsjećamo da je koleginica Bulatović i ranije bila meta napada te da još nije istražen slučaj od prije dvije godine kada joj je demolirano auto u dvorištu porodične kuće.

I ovaj put pozivamo sve nosioce funkcija, aktuelne i bivše, da odmjeravaju svoje riječi, da ne ugrožavaju novinare, a da, ukoliko nisu saglasni sa onim što se piše o njima, zadovoljenje traže kroz Kodeksom novinara i zakonima utvrđene načine. Novinari i novinarke ne smiju „debelo da plaćaju“ samo zbog toga što su novinari i toj praksi se mora stati na kraj.

SMCG apeluje i na sve zaposlene u medijima da nam prijavljuju slične slučajeve direktno ili preko sajta www.safejournalists.net  koji predstavlja bazu napada na novinare i dio je regionalnog projekta Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zastupanje slobode medija i bezbjednosti novinara.

Glavni odbor SMCG