SMCG predao nacrt Granskog kolektivnog ugovora

smcg-predao-nacrt-granskog-kolektivnog-ugovora

Sindikat medija Crne Gore (SMCG) predao je Uniji poslodavaca Crne Gore zahtjev za pokretanje pregovora u vezi Granskog kolektivnog ugovora za informativnu, grafičku i izdavačku djelatnost. Tome je prethodio višemjesečni rad na tekstu predloga, s kojim su upoznati svi članovi Sindikata medija.

Aktuelni Granski kolektivni ugovor za informativnu, grafičku i izdavačku djelatnost potpisan je 25. novembra 2004. godine i od tog datuma nije vršeno usaglašavanje ovog teksta sa Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom koji su pretrpjeli više značajnih izmjena u prethodnom periodu. Stoga, sam tekst Granskog kolektivnog ugovora koji zvanično nije stavljen van snage, zapravno ne pruža nikakvu zaštitu zaposlenima u ovoj djelatnosti, niti je kao takav primjenjiv u praksi.

Sindikat medija će, kroz Granski kolektivni ugovor, pokušati da poboljša uslove rada zaposlenih u medijima. SMCG očekuje da će u toku pregovora naići na razumijevanje poslodavaca.