SafeJournalists

SafeJournalists mreža uputila otvoreno pismo predsjednici Skupštine Albanije

SafeJournalists mreža  poslala je pismo predsjednici Skupštine Albanije u kojem izražava zabrinutost zbog formiranja Specijalnog komiteta za dezinformacije.

Iako priznajemo namjeru bavljenja gorućim pitanjem dezinformacija i stranog miješanja, iza uspostavljanja posebnog parlamentarnog odbora za dezinformacije, neophodno je razmotriti šire implikacije koje bi ova inicijativa mogla imati na slobodu medija i slobodu izražavanja. Hitnost u formiranju odbora, obilježena izostankom konsultativnog procesa sa relevantnim akterima, nedostatkom konsenzusa opozicije i brzim odobrenjem 3. aprila 2024. na Konferenciji predsjedavajuće Skupštine Albanije, izaziva zabrinutost u pogledu djelokruga odbora i ciljeva.

Otvoreno pismo SafeJournalists mreže pogledajte ovdje. (eng.)

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije