SafeJournalists

SafeJournalists: Ministar Elmedin Konaković zloupotrebljava političku moć i javni prostor za verbalne napade na novinare/ke u BiH

SafeJournalists mreža najoštrije osuđuje politički pritisak i uvrede koje je Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, uputio nekolicini novinara/ki i medija na konferenciji za novinare 25. aprila u Sarajevu.

Zloupotrebom javnog prostora Ministarstva spoljnih poslova i sopstvenog ministarskog položaja, Konaković je pokušao da bez argumenta i dokaza kriminalizuje jedan broj medija i novinara/ki, nazivajući ih „dijelom medijsko-pravosudne mafije“. Konakovićeve optužbe na račun medija i novinara/ki uslijedile su nakon što je u Sarajevu i drugim gradovima BiH uhapšeno više osoba iz policije i javnog života pod optužbom da su dio međunarodnog narko-kartela „Tito i Dino“. Bosanskohercegovački istraživački mediji pisali su o mogućim vezama ministra spoljnih poslova BiH sa osobama iz te kriminalne grupe. Ministar Konaković je odbacio takve optužbe nazivajući to „pokušajima ugrožavanja evropskog puta Bosne i Hercegovine“.

Upravni odbor BH novinara (BHJA) podsjeća da Konaković godinama brutalno prijeti bosanskim medijima sa različitih pozicija u državnim organima, a posebno napada one novinare/ke koji kritički pišu o načinima na koje obavlja svoje javne dužnosti. Istovremeno, Konaković obmanjuje javnost, posebno putem društvenih mreža, tumačeći kritike novinara/ki upućene njemu kao javnom funkcioneru samo kao napad na državne institucije i/ili državu Bosnu i Hercegovinu i njen evropski put.

SafeJournalists mreža ocjenjuje postupke ministra Elmedina Konakovića kao neprihvatljivo kršenje slobode izražavanja, sigurnosti i dostojanstvenog novinarskog rada, te kao neprimjereno ispoljavanje političke moći nad medijskim radnicima/ama. Takođe, Mreža se pridružuje svom članu BHJA u podršci novinarima/kama i medijima u Sarajevu da preduzmu potrebne pravne radnje pred institucijama nadležnim za zaštitu slobode izražavanja i prevenciju svih oblika nasilja nad novinarima/kama i medijima.

SafeJournalists mreža će informisati relevantne nacionalne i međunarodne zainteresovane strane.

Svaki napad na novinare/ke je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana/ki.

Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 28.04.2024.

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije