O nama
Sindikat medija Crne Gore (SMCG) osnovan je 13. aprila 2013. godine u Podgorici kao granski sindikat pri Uniji slobodnih sindikata Crne Gore.
Cilj SMCG je da bude autentični predstavnik svih zaposlenih u crnogorskim medijima, koji do sada nijesu bili sindikalno angažovani i čije interese niko nije zastupao. Upravo to je bio razlog zbog kojeg je oko 30 novinara i novinarki iz različitih medija dva mjeseca ranije iniciralo osnivanje sindikata.
SMCG čine sindikalne organizacije koje su od ranije bile dio Unije slobodnih sindikata, sindikati u privatnim medijima koji su naknadno osnovani, kao i individualni članovi koji su zaposleni u medijima koji nemaju svoje sindikalne organizacije. Sindikalne organizacije koje su članice SMCG su iz sljedećih medija: RTCG, RTV Budva, Radio Herceg Novi, RTV Pljevlja, TV Vijesti, novine Vijesti, nedjeljnik Monitor, Radio Berane, RTV Rožaje, RTV Ulcinj, RTV Cetinje, Nove Pobjede, Pink M televizije, Radio Tivat i Gradska TV.
Naši članovi su novinari i novinarke, ali i svi ostali zaposleni u medijima: kamermani, fotoreporteri, montažeri, lektori, te zaposleni u administraciji, tehničkim službama i štamparijama koje su dio medijskih kuća.
SMCG, za sada, okuplja oko 600 članova iz više od 20 crnogorskih medija, što čini gotovo polovinu svih zaposlenih u medijskom sektoru.
Problemi medijskih radnika u Crnoj Gori su brojni, zato je SMCG kao svoje ciljeve u Statutu istakao:
- zaštitu materijalnih, radnih, statusnih i socijalnih interesa članova;
- poboljšanje uslova za isplatu plata i drugih vrsta zarada;
- osiguranje radnih mjesta članova;
- zastupanje interesa članova u rješavanju kolektivnih i individualnih radnih sporova;
- jačanje solidarnosti;
- zaštitu profesionalnih i stručnih prava, integriteta profesije i integriteta novinara i medijskih radnika…
Sindikatom medija upravlja Glavni odbor, koji je glavni organ između dvije Skupštine i broji 14 članova (uključujući predsjednicu i dva potpredsjednika).
SMCG je od juna 2014. godine punopravni član Međunarodne federacije novinara i Evropske federacije novinara i od tada učestvuje u svim njihovim događajima i dobija podršku za svoje aktivnosti, a od aprila 2016. godine ima i svog predstavnika u Upravnom odboru EFJ.
Predstavnici SMCG su članovi oba saziva Vladine Komisije koja se bavi kontrolom istraga napada na novinare.
Svojim članovima i članicama pružamo besplatnu pravnu pomoć.