Predstavnici SMCG u posjeti Radiju Herceg Novi

predstavnici-smcg-u-posjeti-radiju-herceg-novi

Predsjednica Sindikata medija (SMCG) Marijana Camović i član Glavnog odbora Predrag Nikolić posjetili su Radio Herceg Novi i sa predstavnicima Sindikalne organizacije tog lokalnog javnog emitera razgovarali o najavljenom otvaranju lokalne televizije i preseljenju radija u druge prostorije.

Otvaranje Televizije Herceg Novi navodno je najavljeno za februar naredne godine.

Predsjednica SMCG Marijana Camović kazala je da su u toj organizaciji zabrinuti zbog stanja u kojem se trenutno nalazi Radio Herceg Novi, prije svega zbog ogromnog nedostatka informacija.
“Tokom sastanka su nam kolege i koleginice rekli da oni praktično ne znaju kakav je njihov status i šta se namjerava uraditi sa Radiom Herceg Novi. Smatramo da je jako bitno da ljudi iz Opštine i rukovodstvo obavijeste zaposlene o tome šta se priprema, jer se to njih direktno tiče. Zabrinjava što za sada nema odgovora na koji način će biti finansirana ta televizija, na koji način će prije svega biti finansiran radio, ko će da radi i u televiziji i na radiju, kakve će biti radne obaveze koleginica i kolega, da li će oni biti preseljeni iz prostorija u kojima se trenutno nalaze i kakve će biti te prostorije”, kazala je Camović dodajući da će pokušati da prije svega budu uz kolege i koleginice iz Radija Herceg Novi, daju im podršku i da pokušaju zajedno da dođu do što je moguće više informacija.

Camović je istakla da je bitno čuti šta namjeravaju oni koji donose odluke i koji nas dovode pred svršen čin.

“Takođe mislimo da je jako bitno podsjetiti ljude iz Opštine Herceg Novi koji se upuštaju u ovu avanturu na iskustva ostalih opština koje su donijele odluke o osnivanju televizija na lokalnoim nivou, odnosno lokalnih javnih emitera, jer nijedno do sada nije pozitivno. Imamo, na primjer, Radio Berane koji duguje osam zarada zaposlenima, a gdje Opština takođe planira da donese odluku o otvaranju televije. Mi smatramo da je to nešto što je bukvalno ravno samoubistvu jer, ako ne možete da održavate stabilim radio – kako ćete i radio i televiziju?! Ne postoji nijedan pozitivan primjer kada je riječ o televizjama kao lokalnim javnim emiterima”, kazala je Camović.
Ona je navela primjer Radio Televizije Pljevlja, koja je od dana svog osnivanja izuzetno nestabilna. Duguju im se zarade i ne mogu da funkcionišu.

“U sličnoj situaciji je i Radio Televizija Rožaje koja već neko vrijeme emituju program, ali to je jako loše, kolege su preopterećene, zarade im kasne. Nije bolja ni situacija, kada se uzme istorija te televizije, ni sa RTV Budva koja sada jeste stabilna, ali je i dalje u dugovima prema zaposlenima kada je riječ o porezima i doprinosima. Sve to košta na stotine hiljada eura i opštine nemaju novca da to finansiraju, tako da ne znam otkud uopšte ideja i interesovanje Opštine Herceg Novi i Opštine Berane da osnivaju televiziju, kada je to jedan poduhvat koji je potpuno neisplativ, i koji će da povuče na dno i postojeće radio stanice”, zaključila je Camović.

Zaposlenima u Radio Herceg Novi je prije nekoliko godina dodat i portal koji oni svakodnevno ažuriraju i sa do 20 njihovih radijskih priloga koje pretvaraju u tekstove. Kako su kazali, broj posjeta na portalu se povećava, a njihav obim posla je svakako uvećan. Istakli su da je veliki izazova da isti ljudi rade na dva medija jer se tako dolazi u situaciju da je jedna osoba pripremi prilog za radio, prezentuje taj prilog u informativnoj emisiji, fotografiše događaj za portal i isti prilog preradi i postavi na portalu.