Kolektivno pregovaranje – efikasan put do boljih uslova

Photo: SMCG

Podcast “Dvije sindikalne” u drugoj epizodi naglasak stavlja na kolektivnom pregovaranju u oblasti medija u Crnoj Gori.

Gošća druge epizode je predsjednica Sindikata zaposlenih u Radio televiziji Crne Gore, Jadranka Drobnjak. Ona je govorila o samim pregovorima koji su rezultirali potpisivanjem Kolektivnog ugovora na niovu javnog servisa, koji je, pored ugovora u RTV Budva, jedini takav dokument koji štiti prava medijskih radnika/ca u Crnoj Gori.

Drobnjak je istakla da su pregovori bili iscpljujući ali da je imala veliku podršku zaposlenih koji su joj davali vjetar u leđa i obezbijedili snagu sindikatu da istraje u svojim zahtjevima.

“Iako je bilo govora da ćemo, nakon što smo potpisali Kolektivni ugovor, neće postojati potreba za sindikatom, i da će se ljudi masovno iščlanjivati, desilo se upravo suprotno. Mislim da su ljudi uvidjeli da mi radimo za dobrobit svih zaposlenih i zbog toga nam pružaju povjerenje”, rekla je ona.

Predsjednica sindikata je poručila da su u toku pripreme za nove pregovore za izmjene Kolektivnog ugovora, prvenstveno u cilju usaglašavanja sa radnim zakonodavstvom.

“Imamo još ideja da se i dalje poboljšaju uslovi rada, uključujući i koeficijente”, rekla je Drobnjak.

U dijelu eizode posvećenom kolektivnim pregovorima na sve medije, sagovornici su bili potpredsjedik Sindikata medija Crne Gore Radomir Kračković i Filip Lazović iz Unije poslodavaca Crne Gore.

Cio razgovor dostupan je na sljedećem linku:

Podcast je dio projekta „Sindikat za fer oporavak – Jačanje uloge sindikata u ublažavanju uticaja COVID-19 krize “, koji podržava Evropska federacija novinara (EFJ) uz podršku Evropske komisije (EK).