Regionalna platforma za zagovaranje slobode medija i bezbjednosti novinara koja zastupa više od 8.000 članova, pozdravlja prvostepenu osuđujuću presudu optuženima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije koje se dogodilo 11. aprila 1999. godine.
Slavko Ćuruvija ubijen je usred dana ispred zgrade u kojoj je živio. Kako piše u optužnici, on je ubijen “zbog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje”. Suđenje je počelo prije četiri godine, a od samog ubistva prošlo je skoro 20 godina.
Specijalni sud u Beogradu u postupku za to ubistvo osudio je danas na zakonske kazne četvoricu optuženih pripadnika nekadašnjeg Resora državne bezbjednosti. Radomir Marković i Milan Radonjić osuđeni su na po 30, a Ratko Romić i Miroslav Kurak na po 20 godina zatvora, dok neposredni izvršilac ubistva i dalje nije otkriven.
Podsjećamo da je izvan ratnih dejstava na ovim prostorima u poslednjih 30 godina ubijeno petoro novinara. Do sada su donijete samo dvije osuđujuće presude (pravosnažna u slučaju ubistva Pukanića i prvostepena u slučaju Slavka Ćuruvije), ali ono što brine novinarska udruženja i sindikate je što ni u jednom slučaju nisu otkriveni ključni nalogodavci.
Regionalna platforma podržava napore nadležnih organa da počinioce najtežih zločina učinjenih protiv novinara privedu pravdi, ali onespokojava sama činjenica da su od ubistva Slavka Ćuruvije do presude prošle dvije pune decenije.
Bezbjednost novinara i borba protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima su od suštinskog značaja za očuvanje osnovnog prava na slobodu izražavanja, zagarantovane članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Skoplje – Beograd – Podgorica – Prishtina – Sarajevo- Zagreb, 05.04.2019.
Udruženje/udruga BiH novinari
Sindikat medija Crne Gore
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Nezavisno udruženje novinara Srbije