Razmjena iskustava sindikata medija Crne Gore i Albanije

Predstavnici Sindikata medija Crne Gore i novoformiranog Sindikata novinara i medijskih radnika Albanije, održali su radionicu na temu jačanja prekogranične saradnje u cilju unapređenje uslova rada u medijima.

Radionica je organizovana pod potkroviteljstvom kancelarije Solidarity centra u Tirani, a učestvovalo je oko 20 članova i članica dva sindikata.

Na radionici su predstavljeni ciljevi, vizije i sindikalne akcije koje je SMCG imao od svog osnivanja 2013. godine, kao i analiza stanja u medijima u Crnoj Gori. Kolege iz Albanije su analizirale situaciju u toj zemlji i konstatovali da se problemi sa kojima se suočavaju zaposleni u medijima bitnije ne razlikuju.

Razgovarano je i kolektivnom pregovaranju, ulozi obrazovanja i aktivnosti sa mladim članovima i članicama, kao i uticaju digitalizacije na novinarstvo i sindikalizam.

Učesnici su se saglasili da saradnja treba da bude krunisana potpisivanjem Memoranduma o saradnji, kao i da pomoć SMCG u uspostavljanju funkcionalog sindikata može da bude od velikog značaja.

Sljedeća radionice će biti održana u Tirani tokom novembra.