Sindikat medija Crne Gore (SMCG) bio je domaćin studijske posjete koja je za predstavnike medija i medijskih organizacija iz više država, organizovana u okviru projekta “Podrška unapređenju uslova rada za novinare”, koji sprovodi Švedski medijski institut Fojo.
Studijska posjeta je organizovana od 24. do 29. oktobra 2022. godine.
Petodnevna studijska posjeta podrazumijevala je više predavanja i treninga iz oblasti unapređenja bezbjednosti novinara i drugih medijskih radnika, a krunisana je organizovanjem konferencije za medije “Izazovi novinarstva: Kamen spoticanja za demokratiju”.
U studijskoj posjeti učestvovao je 21 učesnik/ca iz osam država i to: Srbija, Crna Gora, Kosovo i Bosna i Hercegovina te potom Jermenija, Gruzija, Uzbekistan i Moldavija. U projektu su učestvovale i Ukrajina i Kirgistan, ali njihovi predstavnici nisu mogli da pohađaju obuku.
Učesnicima je predstavljen nedostatak kulture bezbjednosti medijskih radnika na Zapadnom Balkanu, sa posebnim akcentom na ranjivost žena u medijima. Predstavljen im je rad mreže medijskih organizacija i sindikata Safe Journalists, koja je okupljena upravo sa ciljem ukazivanja na izazove za bezbjednost zaposlenih u medijima. Koordinatorka mreže Tamara Stevanović Filipović govorila je mapiranju stanja u ovoj oblasti, istraživanjima, metodologiji rada, kao i planovima te mreže.
O nekažnjiovosti napada na novinare i priticima sudskim postupcima govorili su novinari Tufik Softić i Jovo Martinović, dok su trening o prvoj psihološkoj pomoći održali psihološkinja Maja Lyon i psihijatar dr Danilo Pešić.
O uslovima rada zaposlenih u medijima govorio je predsjednik Sindikata medija Crne Gore, Radomir Kračković.
Učesnici su imali priliku i da posjete nacionalni javni servis Radio televiziju Crne Gore, TV Teutu i TV Vijesti, čiji predstavnici su govorili o položaju tih medija na mnogobrojnoj medijskoj sceni Crne Gore. Sa direktorkom Instituta za medije Oliverom Nikolić, učesnici su razgovarali o polarizaciji medijske scene, dok je digitalna sigurnost bila tema predavanja Ninoslave Bogdanović iz Share fondacije iz Srbije.
Cilj posjete bio je da učesnici steknu nova znanja kako bi sprovodili slične projekte u svojim državama.
Program, u okviru kojeg je organizovana posjeta, sastoji se od kombinacija radionica, umrežavanja, studijskih posjeta i mentorstva.
Program sprovodi Fojo medijski institut uz podršku OSCE-a i ministarstva vanjskih poslova Švedske.