
Ukoliko biste prosječnog crnogorskog radnika pitali koliko je zadovoljan svojim životom i potencijalom za sopstveni napredak, samo 35 odsto njih, odnosno tek svaki treći radnik, odgovorio bi vam da osjeća da napreduje – pokazalo je istraživanje analitičke kompanije Galup “Globalno stanje na radnom mjestu” (engl. State of the Global Workplace).
Iako smo u 2025. po pitanju životnog zadovoljstva zabilježili rast od tri odsto, taj procenat našu državu svrstava pri dnu evropske ljestvice gdje smo se našli na 32-om od ukupno 38 mjesta.
Svaki treći zaposleni u Crnoj Gori traži novi posao
Čak 32 odsto ispitanika iz Crne Gore aktivno ili pasivno traži novu poslovnu priliku, što nas svrstava na sredinu evropske ljestvice po ovom pitanju – ali i otvara ozbiljna pitanja o motivaciji i zadovoljstvu radnika u zemlji.
Ipak, tek polovina crnogorskih građana, tačnije 49 odsto, smatra da je sada dobar trenutak za pronalaženje posla — što je ispod evropskog prosjeka i ukazuje na nepovjerenje u tržište rada.
Manje stresa, ali više ljutnje i usamljenosti
Zanimljivo, u odnosu na druge zemlje Evrope, Crna Gora ima relativno nizak nivo svakodnevnog stresa.
Pošto je 25 odsto zaposlenih izjavilo da su prethodnog dana osjećali značajan stres, Crna Gora svrstana je među četiri najmanje „stresne“ zemlje u Evropi – od nas su manje stresne samo Litvanija, Poljska i Danska.
S druge strane, 27 odsto radnika u Crnoj Gori izjavilo je da su prethodnog dana osjetili osjećali intenzivnu ljutnju – zbog čega smo u samom vrhu evrpske ljestvice – od Crne Gore gori je jedino Kipar.
Crna Gora je i u evropskom vrhu kada je u pitanju usamljenost, koju je prijavilo 17 odsto ispitanika.
Globalna perspektiva
Američka kompanija Galup svake godine pita radnike širom svijeta kako su zadovoljni svojim životom, a istraživanje za 2025. je, nakon nekoliko godina stabilnog napretka, pokazalo da su globalne procjene života zaposlenih pale na 33 odsto.
Galup u istraživanju postavlja pitanje “Da li je svjetsko tržište rada na ivici pucanja?”, konstatujući da je tokom prethodne godine, angažovanost zaposlenih u svijetu pala na 21 odsto – što znači da većina radnika širom svijeta ne osjeća povezanost sa svojim poslom. To je, kako se upozorava, globalnu ekonomiju koštalo 438 milijardi dolara.
U izvještaju se posebno apostrofira pad angažovanosti menadžera, koji su sve manje zadovoljni i sve se češće suočavaju sa sindromom sagorijavanja – što je posebno vidljivo kod mladih menadžera i žena.
Pad angažovanosti menadžera direktno utiče na motivaciju timova i, kako Galup upozorava, može imati ozbiljne posljedice po globalnu produktivnost i ekonomski rast.
„Na ivici smo nove ere rada“, poručio je izvršni direktor Galupa Džon Klifton (Jon Clifton). „Ako lideri ne ulože u razvoj i podršku menadžera, rizikujemo da potpuno izgubimo ljudsku komponentu na radnom mjestu, upravo u trenutku kada vještačka inteligencija mijenja pravila igre.“