SafeJournalists

SafeJournalists: Sve veća zabrinutost zbog nastojanja albanske vlade da diskredituje medije i izbjegne kritiku

SafeJournalists mreža sve je zabrinutija zbog rastućeg trenda u Albaniji da vladini zvaničnici okrivljuju medije za navodnu štetu imidža države umjesto da se bave novinarskim istraživanjima. Ovaj pristup često uključuje odbacivanje legitimnih pitanja, diskreditaciju novinara/ki i upotrebu zapaljivog jezika koji podriva suštinsku ulogu medija u demokratskom društvu.

 

Nedavni primjeri koji ilustruju ovaj trend:

 

  • Dana 28. avgusta 2024. godine, tokom konferencije za štampu, zamjenica premijera Belinda Balluku odbacila je pitanja o bezbjednosti luke Drač u vezi sa izvozom opasnog otpada, optužujući novinara Ermala Rizaja za političku pristrasnost i unaprijed pripremljena pitanja i odvratila pažnju napadom na vlasništvo nad tim medijem.
  • Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku i Ministarstvo životne sredine i turizma objavili su 24. avgusta 2024. zajedničko saopštenje u kojem optužuju medije za fabrikovanje izvještaja o izvozu opasnog otpada, sugerišući da su to bili napori da se naškodi ugledu vlade.
  • U junu 2024, premijer Edi Rama je kritikovao istraživački prilog medija Rai 3, nazvavši ga neosnovanim napadom na imidž Albanije, i targetirao „Siri TV“ zbog ponovnog emitovanja priloga, optužujući tu kuću za širenje dezinformacija. On je takođe označio određene medije kao „kanalizacione medije“, dodatno diskreditujući njihov rad.

 

Čini se da su ovi incidenti dio šireg narativa kojim se odbija kritika, diskredituju mediji i ograničava javni nadzor vladinih akcija. Ovaj narativ ne samo da odvraća od rješavanja pitanja od javnog značaja, već i obeshrabruje da će vladini zvaničnici da se ponašaju transparentno i odgovorno. SafeJournalists mreža sve više je uznemirena rastućim trendom u Albaniji gdje vladini zvaničnici okrivljuju novinare/ke za navodno oštećen imidža zemlje umjesto da se radi na dobroj saradnji sa medijima.

SafeJournalists mreža poziva albansku vladu da prekine napade na medije i da komunicira tako da se poštuje njihova uloga čuvara demokratije. Novinarima/kama se mora dozvoliti da obavljaju svoje dužnosti bez straha od zastrašivanja ili cenzure i da se osigura da javnost ostane dobro informisana i da oni na vlasti budu odgovorni.

SafeJournalists mreža nastaviće pažljivo da prati ovu situaciju i zalaže se za zaštitu prava novinara/ki i slobode medija u Albaniji i šire.

 

Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 30.8.2024.

 

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinari

Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Sindikat medija Crne Gore

Možda vam se dopadne

Komentari su onemogućeni.