SafeJournalists

SafeJournalists and MFRR: Kampanje blaćenja protiv nezavisnih medija i organizacija civilnog društva u Albaniji moraju prestati

Izvor: SafeJournalists

SafeJournalists mreža i organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR) platforme najoštrije osuđuju napade na Savet za medijsku etiku Albanije (KSHM) i think tank organizaciju – Centar za nauku i inovacije za razvoj (SCiDEV) koji je objavio izveštaj iz senke o slobodi medija u Albaniji, kao i na istraživaču Blerjanu Bino.

Početkom oktobra 2024. Savet za medijsku etiku Albanije (KSHM) postao je meta koordinisanih kampanja kelvete dve onlajn platforme – Sot.com.al i Prapaskena.com. Ovi incidenti označavaju uznemirujući trend neprijateljstva prema nezavisnim medijima i organizacijama civilnog društva, i povećavaju zabrinutost među watchdog grupama i zagovornicima slobode medija.

Dana 6. Oktobra, portal Prapaskena.com je nastavio napade, targetiranjem Blerjane Bino, istraživačice SafeJournalists mreže i izvršne direktorke SCiDEV-a, kao i na nezavisne istraživačke centre SCiDEV i OBCT. Napad je usledio kao odgovor na objavljivanje izveštaja iz senke o slobodi medija u Albaniji. Objavljen 25. jula, izveštaj se fokusirao na treći deo Izveštaja Komisije o vladavini prava za 2024. godinu, posvećen slobodi i pluralizmu medija, kako bi pružio ažuriranu analizu medijskog okruženja u Albaniji, uključujući preostale i nove izazove. Portal Prapaskena.com je oklevetao Bino, nazivajući je „Paukom fondova civilnog društva“ i lažno je optužio da proizvodi pristrasne izveštaje o napadima na novinare. Njena fotografija, korišćena kao ilustracija u članku, takođe je ugrozila bezbednost Blerjane Bino podsticanjem mržnje protiv nje. Ove klevete potkopavaju kredibilitet nezavisnih glasova i organizacija koje rade na zaštiti slobode medija i podržavanju etičkog novinarstva u Albaniji.

Inicijalni napad, koji je pokrenuo Sot.com.al, usledio je nakon odluke Etičkog odbora KSHM-a u vezi sa žalbom podnetom protiv medija Sot. U onome što je izgledalo kao odgovor, Sot.com.al je odluku KSHM-a uokvirio kao kršenje slobode štampe, prikazujući nadzor odbora kao opresivan i nepravedan. Ovaj odgovor ne samo da iskrivljuje ulogu KSHM-a u promovisanju etičkog novinarstva, već i ugrožava integritet samoregulatornog okvira dizajniranog da podržava medijske standarde. KSHM je oštro osudio članak kao klevetnički, ističući zabrinjavajući trend medijske odmazde protiv regulatornih tela, umesto da se posveti etičkim standardima u novinarstvu.

Istovremeno, Prapaskena.com je pokrenula napad, ubrzo nakon što je KSHM izdao javno saopštenje protiv zatvaranja onlajn platformi u Albaniji. Ponavljajući retoriku Sot.com.al, portal Prapaskena.com je koristio sličan zapaljivi jezik da diskredituje stav KSHM-a, dodatno eskalirajući kampanju protiv nezavisnog nadzora i etičkog novinarstva u zemlji.

Ovi koordinisani napadi, koji imaju za cilj da diskredituju etičko novinarstvo i potkopaju rad nezavisnih organizacija i istraživača u zaštiti slobode medija i bezbednosti novinara u Albaniji, duboko su zabrinjavajući i predstavljaju širi trend zastrašivanja i neprijateljstva prema nezavisnom civilnom društvu u Albaniji. Takve taktike štete ne samo pojedincima i organizacijama koje su uključene, već i osnovnim principima slobode štampe, transparentnosti i odgovornosti koji su fundamentalni za demokratsko društvo.

SafeJournalists mreža i MFRR pozivaju da ovi napadi momentalno prestanu, a sve sve zainteresovane strane pozivaju da poštuju ulogu nezavisnih samoregulatornih tela, organizacija civilnog društva i istraživača u promovisanju slobode i integriteta medija, etičkih standarda i transparentnosti u medijskom sektoru. U cilju daljeg jačanja okruženja koje omogućava slobodu medija i bezbednost novinara, pozdravljamo i podržavamo naučno ispitivanje, kao i otvoren dijalog zasnovan na dokazima o pitanjima koja se odnose na slobodu medija i zaštitu novinara.

Solidarni smo sa KSHM-om, SCiDEV-om i Blerjanom Bino i pozivamo albanske vlasti da obezbede da nezavisni mediji i organizacije civilnog društva mogu da obavljaju svoj vitalni posao bez straha od odmazde ili klevete.

Pored toga,  SafeJournalists mreža i MFRR sstaju u odbranu svoje koleginice Blerjane Bino i potvrđuju svoju nepokolebljivu podršku njenom kritičkom, profesionalnom i etičkom radu na unapređenju slobode i transparentnosti medija u Albaniji.

SafeJournalists Mreža

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinara