Izgradnjom povjerenja do veće psihološke bezbjednosti medijskih radnika

foto: SMCG

Izgradnja međusobnog povjerenja temelj je psihološke bezbjednosti zaposlenih u medijskim organizacijama, dok se kreiranjem radnog okruženja koje podržava otvorenu komunikaciju i uzajamno poštovanje osigurava ne samo individualna dobrobit zaposlenih, već i dugoročni kvalitet medijskog izvještavanja.

To je poručeno sa dvodnevne obuke “Izgradnja povjerenja u medijima: Psihološka bezbjednost i praktične smjernice”, koju je Sindikat medija Crne Gore (SMCG) organizovao 12. i 13. oktobra u hotelu Palas.

foto: SMCG

Obuku je vodila rukovoditeljka Servisa psihološke sigurnosti u okviru Sindikata medija Crne Gore, Dragana Đokić koja je sa polaznicima radionica govorila o psihološkim aspektima povjerenja, razumijevanju sebe i drugih te komunikaciji kao osnovi povjerenja i saradnje u timu.

Poručeno je da je za medijske radnike, koji su nerijetko izloženi velikom pritisku i čestim kriznim situacijama, bitno da imaju psihlošku sigurnost u kontekstu osjećanja slobode i povjerenja unutar tima, gdje svaki član može otvoreno iznijeti svoje ideje, mišljenja i dileme, bez straha od osude ili negativnih posljedica.

S druge strane, nedostatak psihološke sigurnosti po pravilu dovodi do do visokog nivoa stresa, sagorijevanja na poslu i loših rezultata, što direktno utiče na kvalitet medijskog sadržaja.

foto: SMCG

Polaznici radinice imali su prilike da, da kroz interaktivne sesije i diskusije, nauče kako da bolje upravljaju stresom i na koji način da očuvaju svoju psihološku bezbjednost u kriznim situacijama, a pružene su im i praktične smjernice koje mogu da im pomognu u svakodnevnom radu.

Pored brojnih praktičnih vježbi kroz koje su polaznici naučili da prepoznaju i prevaziđu emocionalne i komunikacijske barijere u profesionalnom okruženju, organizovana je i grupa samopodrške. Kroz nju su učesnici mogli da podijele probleme sa kojima se suočavaju kao i da od Đokić i svojih kolega čuju praktična rješenja.