Dometi ne mogu biti daleki ako su zaposleni nezadovoljni

dometi-ne-mogu-biti-daleki-ako-su-zaposleni-nezadovoljni

Podgorica, (MINA) – Dometi crnogorskog novinarstva ne mogu biti daleki, dok u medijima rade ljudi koji su nezadovoljni poslom i tretmanom, ocijenila je predsjednica Sindikata medija, Marijana Camović.

Ona je, na konferenciji za novinare povodom Dana novinara Crne Gore, kazala da zaposleni u medijima ne mogu dati maksimum rada, ako ne mogu da zadovolje osnovne životne potrebe.

„Poslodavci moraju toga biti svjesni i moraju znati da i sebi nanose štetu kada smanjuju troškove, ukidanjem radnih mjesta, smanjenjem zarada i dodatnim opterećivanjem preostalih zaposlenih“, rekla je Camović.

Ona je poručila novinarima da budu solidarni i da se trude da poporave svoj položaj. „Jer niko drugi to neće uraditi za nas“.

Camović je navela da je najmanje 150 zaposlenih u medijima ostalo bez radnih mjesta. „Dva medija su otišla u stečaj, svi ostali se bore za opstanak na tržištu, a veliki broj je pred stečajem ili likvidacijom“, upozorila je ona.

Camović je ukazala na istraživanje, koje je OEBS uradio na zahtjev Sindikata medija, o uslovima rada novinara u Crnoj Gori, koje je, kako je precizirala, pokazalo da 20 odsto novinara svakodnevno radi po deset sati, a jedan dio njih po 12 i 15 sati dnevno.

„Molim poslodavce da se zapitaju kako izgleda život čovjeka koji radi svakodnevno po deset ili 15 sati. Neka se zapitaju na šta su oni sveli život tog čovjeka. Kakva je to sloboda medija za koju se svi zajedno borimo, kada oni najglasniji u medijskoj zajednici, ne poštuju elementarna prava ljudi koje zapošljavaju“, poručila je ona.

Camović je upitala zbog čega je problem poštovati minimum prava zaposlenih u medijima, kao i zašto su mediji toliko specifična djelatnost za koju je nemoguće primjeniti Zakon o radu i Opšti kolektivni ugovor.

„Podaci pokazuju da 23,3 odsto novinara i novinarki svaki dan radi prekovremeno, da 6,3 odsto zaposlenih u štampanim medijima ima normalno radno vrijeme. Za samo 18 odsto zaposlenih se plaća prekovremeni rad, dok 47,3 odsto zaposlenih nikad nije plaćeno za rad preko standardnih osam sati“, navela je ona.

Camović je kazala da više od polovine novinara radi ili uglavnom radi tokom državnih i vjerskih praznika, a da 40 odsto privatnih medija ne osigurava zaposlene na punu zaradu. Prosječna zarada je manja od državnog prosjeka, 470 EUR i nju redovno prima 4,7 odsto zaposlenih.

„Svi ovi podaci postavljaju jasnu granicu slobodi medija u Crnoj Gori“, ocijenila je ona.

Potpredsjednik Sindikata medija, Dejan Lučić, kazao je da je ta radnička organizacija ponosna na saradnju sa Evropskom federacijom novinara i OEBS-om, kao sa kolegama iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Makedonije.

On je rekao da svaki zaposleni u medijima treba da zna da sve počinje od njega.

„Sindikat medija nije magična organizacija, koja čarobnim štapićem može da ispravi ono što se dešava u crnogorskim medijima, ali jeste potencijalna snaga“, poručio je Lučić.

On je kazao da Sindikat medija treba da pripremi granski kolektivni ugovor.
„To jeste veliko breme za naša nejaka pleća, jer smo mlada organizacija, ali u saradnji sa Unijom i sa našim kolegama iz regiona, korišćenjem eksperske pomoći Evropske federacije novinara, napravićemo dokument sa kojim ćemo moći da izađemo pred druge partnere u procesu pregovaranja za naša prava“, ocijenio je Lučić.

On je najavio da će predstavnici Sindikata medija naredne sedmice početi obilazak crnogorskih medija na sjeveru, a nakon toga i u centralnim i južnim predjelima Crne Gore.

„Najčešća kršenja radnih, a time i ljudskih prava, se dešavaju upravo u malim medijima na sjeveru, koji nemaju kapaciteta da se organizuju u samostalne sindikalne organizacije“, ukazao je Lučić.