Partneri Mehanizma brzog reagovanja za slobodu medija (MFRR) i medijske organizacije oštro su osudili današnju odluku Višeg suda u Podgorici da osudi istraživačkog novinara Jova Martinovića na godinu dana zatvora zbog učešća u krijumčarenju droge. Dok je oslobođen optužbi da je član kriminalne organizacije, i neće ići u zatvor, jer je već proveo određeno vrijeme u pritvoru, njemu će ostati kriminalni dosije. Ovakva odluka je napad na istraživačko novinarstvo i osuđujuća presuda slobodi medija u Crnoj Gori.
Martinovićeva osuda je gruba nepravda, nakon skoro pet godina sudskog progona samo zbog obavljanja svog posla. Osim kršenja Martinovićevih ljudskih prava, njegovo krivično gonjenje i osuđujuća presuda, doprinose hladnom efektu na slobodu medija u Crnoj Gori i izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog efikasnosti vladavine zakona u zemlji, ključnog uslova za pristupanje Evropskoj uniji. Ostaju pitanja spremnosti suda da uzme u obzir dokaze odbrane ili utvrdi razumijevanje novinarske prakse koja lako objašnjava Martinovićeve postupke.
Uoči odluke, u više navrata smo pozvali Sud da u potpunosti uzme u obzir ogromne dokaze da je Martinović nevin i da ga oslobodi. Od samog početka bilo je jasno da je Martinović, specijalista za praćenje organiziranog kriminala za vodeće međunarodne medije, bio u kontaktu s kriminalnim mrežama isključivo zbog svog novinarskog izvještavanja. Nakon prvobitnog hapšenja, Martinović je proveo gotovo 15 mjeseci u istražnom zatvoru prije nego što je privremeno pušten na slobodu. Od tada je morao da posveti svoje resurse ovom dugotrajnom politički motivisanom gonjenju, u kojem su mu povrijeđena prava na pravično suđenje.
Iako je Jovo Martinović izjavio da će se žaliti na ovu presudu, MFRR ponavlja našu osudu, ne samo presude, već i cijelog postupka. Martinović nikada nije trebao biti optužen ili pritvoren. Njegovi postupci bili su u skladu sa postojećim i utvrđenim novinarskim standardima, posebno kada je pokrivao pitanja vezana za organizirani kriminal i korupciju. Naslijeđe ovog procesa je povećana kriminalizacija istraživačkog novinarstva u Crnoj Gori i mogla bi podstaknuti ostale novinare i medijske radnike da izbjegavaju osjetljivo, ali neophodno izvještavanje.
Potpisnici:
Član 19 (ARTICLE 19)
Asocijacija novinara Evrope (AEJ)
Evropski centar za štampu i slobodu medija (ECPMF)
Evropska federacija novinara (EFJ)
Međunarodni institut za štampu (IPI)
Institut za medijsku raznolikost (MDI)
Observatorij za Balkan i Kavkaz Transeuropa (OBCT)
Reporteri bez granica (RSF)
Medijska organizacija Jugoistočne Evrope (SEEMO)
Sindikat medija Crne Gore (SMCG)