Tematski članci

Podrška novinarima znači podršku slobodi medija

U zemljama Zapadnog Balkana, nije često da se javne institucije, medijske organizacije i donosioci odluka fokusiraju na unapređenje položaja medijskih radnika, što ukazuje na potrebu za promjenom takve prakse. Ardita Zejnullahu, direktorica Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Kosova (AMPEK), naglašava da je ovo od presudnog značaja.

„Stvaranje osnove za poboljšanje radnih uslova novinara neizbježno će imati pozitivan efekat na slobodu medija uopšte, jer će bezbjedno, slobodno i podržavajuće radno okruženje pomoći novinarima da se lakše suoče sa izazovima i motivisati ih da se posvete čak i najtežim i ‘najopasnijim’ pričama od javnog interesa“, izjavila je Zejnullahu.

Zbog toga je važno da je Fojo medijski institut iz Švedske započeo svoj rad u zemljama Zapadnog Balkana.

„Fojo projekat od 2021. godine u ovom dijelu svijeta, rekla bih po prvi put nakon dužeg vremena, stavio je fokus na uslove rada novinara, njihovu bezbjednost i načine za unapređenje lične, digitalne i psihološke sigurnosti u medijskom sektoru Zapadnog Balkana“, rekla je Zejnullahu.

Ona je objasnila da su kroz studijske posjete Stokholmu, kao i kroz vebinare organizovane tokom trajanja projekta, učesnici imali priliku da uče i iz prve ruke svjedoče radnim uslovima novinara u Švedskoj. Imali su priliku da posjete različite medijske institucije, kao i da se upoznaju sa regulatornim pristupima vezanim za medijski sadržaj, te svjedočanstvima iskusnih terenskih novinara i drugih relevantnih stručnjaka iz ove oblasti.

Za sve učesnike je bilo veoma važno da nauče kako unaprijediti pravnu, ličnu, digitalnu i psihološku sigurnost za medije i novinare, da se upoznaju sa važnim protokolima koji su na snazi, pa su se obavezali da prenesu znanja u svojim zemljama“, kazala je Zejnullahu.

AMPEK je partnerska organizacija od početka projekta. Među svojim doprinosima, a u bliskoj saradnji sa Fojom, AMPEK je omogućio nominaciju učesnika sa Kosova tokom rane faze projekta.

„Kandidati koji su učestvovali u ovim projektima predstavljali su lokalne medije na albanskom i srpskom jeziku. Štaviše, kako bi ovaj projekat imao veći uticaj i doseg, AMPEK je u drugoj fazi projekta osigurao učešće Nezavisne komisije za medije (IMC), nacionalnog regulatornog tijela za audiovizuelne medije na Kosovu. Učešće predsjednika IMC-a, koji je na poziciji donosilaca odluka, omogućiće dalju diseminaciju svih informacija i uvida stečenih tokom trajanja ovog projekta na sve audiovizuelne medije koji su pod nadležnošću IMC-a“, rekla je izvršna direktorica AMPEK-a.

Zejnullahu je objasnila da je tokom prve faze projekta AMPEK organizovao obuke za lokalne medije, fokusirajući se na digitalnu bezbjednost.

„Na taj način, AMPEK je doprinio podizanju kapaciteta ciljanih medija u suočavanju s prijetnjama digitalnoj bezbjednosti. Kao rezultat obuka za 15 medijskih kuća, projekat je značajno doprinio poboljšanju radnih uslova novinara u lokalnim medijima“, kazala je Zejnullahu.

Dok svijest o opasnostima na internetu, poput širenja dezinformacija i prijetnji ličnoj privatnosti, raste, lokalni mediji na Kosovu i dalje su uglavnom nesvjesni kako da se zaštite.

„Napadi na medijske web stranice su česti, a neki vlasnici web stranica angažuju spoljne firme za usluge sajber bezbjednosti. Drugi problem je što Kosovo nema nacionalni internet domen, pa su sve vladine adrese na .com ili .org domenima, što ih čini lakšim metama za hakere. Kroz obuku medijskih predstavnika lokalnih televizijskih i radio stanica o digitalnoj sigurnosti, AMPEK je značajno unaprijedio prakse ‘digitalne higijene’ medijskih radnika, ali i medijskih kuća. Na taj način je znatno doprinio stvaranju boljih i sigurnijih radnih uslova za novinare i medije“, izjavila je Zejnullahu.

Tokom druge faze projekta, kroz projekte promjena, fokus je bio na obukama o fizičkoj sigurnosti i mentalnom zdravlju novinara.

Obuka je rezultat detaljne analize potreba predstavnika lokalnih medija i onoga što su oni smatrali najurgentnijim, s obzirom na trenutni društveno-politički kontekst na Kosovu“, rekla je Zejnullahu.

Kako je navela, svi ovi napori veoma su pozitivno uticali na rad AMPEK-a u postizanju njihovog strateškog cilja, a to je promocija tolerantnog i demokratskog društva na Kosovu kroz nezavisne medije posvećene najvišim standardima profesionalne etike.

Zejnullahu vidi budućnost ovog programa u njegovom širenju.

„Kroz razgovor o značaju i nastavku ovog projekta sa svojim kolegama na Kosovu, pomenuli su da bi od velike važnosti bilo uključivanje policije i tužilaca u naredne faze projekta. Važno je da se predstavnici ovih institucija upoznaju i obuče kako da se odnose prema sigurnosti novinara i medijskih radnika i njihovim radnim uslovima uopšte“, naglasila je Zejnullahu.

Članak je nastao u okviru programa “Unapređenje uslova rada novianra na Zapadnom Balkanu”, koji sprovode Fojo Media Institut, AMPEK, BIRN i Sindikat medija Crne Gore. 

You may also like

Comments are closed.